I am a secondary school Head of department and I love to teach engaging, vibrant and interesting lessons. I try to inspire students with what greets them when they come into my classroom and try to move away from the chalk and talk teacher at the front lessons and make learning interactive and fun!
Last updated
22 February 2018
Share this
This bundle contains all of the lesson power points, activities, homework's, exam practice and all you need to do it print and go!
Lessons can all be purchased individually however he bundle is a bargain and all planning is done for a full unit of work!
Each of these packs attached contain one or two lessons worth (there are 14 lessons in total but some of them are both lessons on one power point) and all of the resources that go with that lesson are attached to that download link so it makes it easier to prepare.
This would cost £31.50 purchased as individual lessons!
Tes paid licenceHow can I reuse this?Reviews
Something went wrong, please try again later.
This resource hasn't been reviewed yet
To ensure quality for our reviews, only customers who have purchased this resource can review it
Report this resourceto let us know if it violates our terms and conditions.
Our customer service team will review your report and will be in touch.