Resources included (5)
ESL Unit 5 - Food - Lesson 5 : Complaining at the restaurant / life as a food tester / Grammar Recap
ESL Unit 5 - Food - Lesson 4 : Food around the world / have you ever tried... ?
ESL Unit 5 - Food - Lesson 3 : Recipes / Imperative form / some - any - few - a little
ESL Unit 5 - Food - Lesson 2 : Restaurant / Ordering food / How much - How many
ESL Unit 5 - Food - Lesson 1 : learn about shopping list - Food habit/item
Teaching beginners in ESL can be great fun but what:
- when we don’t know where to start?
- when we have a mixed ability class?
- when our material isn’t updated or adapted?
You will find in this bundle enough material to teach your students for about a week (60/90 minutes for each lesson). Vocabulary in context, grammar with clear explanation, exercises and feedback to save you time and focus on the actual learning process.
It is flexible to help you teach ESL/EAL students beginners/elementary about vocabulary:
Food (food, meals, ordering food, complaining about food, cooking verbs, opinions)
and about grammar:
countable/non countable nouns, How much/How many, quantifiers (a few, a little, some, any), imperative forms, adjectives and adverbs
The bundle contains 5 powerpoint presentations with about 30 slides each with clear explanations at the bottom of each one of them to give you a step-by-step explanation about the progression of the lesson. Each activity comes with a correction to save your time!
You’ll also find with each lesson an activity booklet for students so that they keep a written record of their learning.
The approach is communicative and follows a logical structure to reinforce students’ knowledge day after day. It also contains grammar points reinforced by exercises to consolidate their grammatical skills and writing skills.
You will find different types of activities to allow a greater differentiation in your class:
- Listening activities
- Videos with questions
- Matching up activities
- Filling gaps
- Classification activities
- Speaking activities (surveys, games…)
- Reading activities (with questions, vocabulary focus…)
- Games
- Grammar points in context with explanations, followed by exercises and correction
- Writing
- Review of objectives…
Each lesson can be bought individually in my shop.
Any questions
Have fun!
Any Question Mail me at carolinemusserotte@teacherlocker.com
- when we don’t know where to start?
- when we have a mixed ability class?
- when our material isn’t updated or adapted?
You will find in this bundle enough material to teach your students for about a week (60/90 minutes for each lesson). Vocabulary in context, grammar with clear explanation, exercises and feedback to save you time and focus on the actual learning process.
It is flexible to help you teach ESL/EAL students beginners/elementary about vocabulary:
Food (food, meals, ordering food, complaining about food, cooking verbs, opinions)
and about grammar:
countable/non countable nouns, How much/How many, quantifiers (a few, a little, some, any), imperative forms, adjectives and adverbs
The bundle contains 5 powerpoint presentations with about 30 slides each with clear explanations at the bottom of each one of them to give you a step-by-step explanation about the progression of the lesson. Each activity comes with a correction to save your time!
You’ll also find with each lesson an activity booklet for students so that they keep a written record of their learning.
The approach is communicative and follows a logical structure to reinforce students’ knowledge day after day. It also contains grammar points reinforced by exercises to consolidate their grammatical skills and writing skills.
You will find different types of activities to allow a greater differentiation in your class:
- Listening activities
- Videos with questions
- Matching up activities
- Filling gaps
- Classification activities
- Speaking activities (surveys, games…)
- Reading activities (with questions, vocabulary focus…)
- Games
- Grammar points in context with explanations, followed by exercises and correction
- Writing
- Review of objectives…
Each lesson can be bought individually in my shop.
Any questions
Have fun!
Any Question Mail me at carolinemusserotte@teacherlocker.com
Something went wrong, please try again later.
This resource hasn't been reviewed yet
To ensure quality for our reviews, only customers who have purchased this resource can review it
Report this resourceto let us know if it violates our terms and conditions.
Our customer service team will review your report and will be in touch.
£13.00